Povorku od četrdesetak kočija predvodila je ona barunice Klotilde Buratti-Vranyczany, u kojoj su se vozili biskup i Crnadak, a, dok su prolazili ulicama, mnoštvo je biskupu mahalo i bacalo cvijeće.
Povorka se kretala Kolodvorskom ulicom, Ilicom, Trgom bana Jelačića te Ulicom Marije Valerije do Zrinskog trga. Iako je Strossmayer tijekom boravaka u Zagrebu običavao odsjedati kod Račkoga, ovog mu je puta gostoprimstvo – u novosagrađenoj raskošnoj palači, smještenoj u samom susjedstvu Akademijine zgrade – ponudio barun Ljudevit Vranyczany Dobrinović.
Pristigavši u svoj privremeni zagrebački dom, iako umoran, biskup je s balkona palače Vranyczany pozdravio kličuće mnoštvo naklonima i skidanjem putne šubare. U međuvremenu je s kolodvora stupajući stigla i povorka već spomenutih društava te je uz zvukove koračnica započeo svečani mimohod, praćen ovacijama prisutnih. Nakon što se mnoštvo razišlo, biskupu su se poklonili predstavnici Akademije predvođeni predsjednikom Račkim, izaslanici Sveučilišta na čelu s rektorom Gjurom Pilarom, odbori Matice hrvatske i Svetojeronimskog društva, profesori zagrebačke realke s ravnateljem Josipom Torbarom, conte Kosta Vojnović uime Zemaljskog odbora Kraljevine Dalmacije, deputacija grada Siska te ugledni pojedinci, a ljubljansko mu je izaslanstvo predalo povelju počasnog građanstva.
Strossmayer je domaćinu poklonio svoju portretnu bistu koju je izradio Vatroslav Donegani. Vranyczany je gostu nastojao ugoditi pozivanjem znanaca i prijatelja, niza odličnika te inozemnih predstavnika. Na prvom je objedu ugostio najveće Strossmayerove štovatelje: podmaršala Đuru Jelačića, nekadašnjeg kancelara i bana Ivana Mažuranića sa sinom Vladimirom, Franju Račkoga i Matiju Mrazovića, nekadašnjeg velikog župana Ivana Kukuljevića, predsjednika Svetojeronimskog društva Tomu Gajdeka, Dragutina Pogledića, donedavnog predstojnika Pravosudnog odjela Marijana Derenčina, pukovnika Ivana Trnskog, Adolfa Vebera, Kostu Vojnovića, Josipa Torbara, Radoslava Lopašića te svoju braću Dragana i Vlatka.
Časopis Zvonimir donosi podatak kako je domaćinova šurjakinja, barunica Ivka, skrbila o brojnim gostima koji su pozivani na objede i večere, a bilo ih je, kako prenosi isti izvor, iz svih stranaka.
Na sjajni diner, kojim se je u subotu otvorila serija gostba i sjela, koje je bar. Ljud. Vraniczany u divnih svojih salonih dao na čast svomu odličnomu gostu, bili su pozvani intimniji prijatelji potonjega. Medju istimi spominjemo uz dra. Račkoga, Ivana Mažuranića i grofa Gjuru Jellačića, brata neumrloga bana. Kod dinera nazdravio je gostu sam vriedni domaćina. Elegantnom je rieči naš plemenko dao izraza radosti, što se je biskup odazvao gostoljubivomu njegovomu pozivu, ter iztaknuo u jezgrovitoj formi, prostoj od prazne fraze, zasluge Strossmayera, dovršiv sa „dobro mi došao“. Biskup odzdravio je domaćini onom očaravajućom ljubeznošću, koja ga odlikuje. Domaćina nazdravio je i Ivanu Mažuraniću, koji je u odzdravu upotriebio priliku, da iztakne vrline Vraniczana, koji se narodnoj ideji nikada otudjili nisu.(iz: „Gostbe u baruna Ljudevita Vraniczanya“, Pozor, 10. 11. 1884.)
Poslijepodne prvog dana boravka biskup je pohodio predstojnika Odjela za unutarnje poslove Danila Stankovića i zapovjedajućeg generala Ramberga. Iste je večeri u gornjogradskom Kazalištu na programu bila Zajčeva opera Nikola Šubić-Zrinjski. Izvedbom je ravnao skladatelj, a naslovne su uloge tumačili Ivan Hreljanović, Matilda Lesić i Marija Prikril. Visokog je gosta, praćenog Crnatkom, dočekao i do gradske lože poveo intendant Josip Kneisel. U loži se biskupu kasnije pridružio Rački.
Po svršetku predstave, Strossmayera su putem kroz grad, osvijetljen plinskim svjetiljkama te mnoštvom svjetala s prozora, pratile ovacije. Brojne su kuće bile ukrašene cvijećem, sagovima i vijencima, nerijetko i natpisima poput „Oj narodni dobrotvorče, vratio ti dobri Bog“, „Živio Strossmajer“ ili njegova gesla „Sve za vjeru i domovinu“, a na pročelju Gradske vijećnice bili su ispisani inicijali preuzvišenog biskupa.
Medju vanredno razsvietljenimi sgradami spominjemo u prvom redu gradsku viećnicu. Na svih prozorih svieća do svieće, a u drugom katu na dva prozora krasni transparenti. Od zemlje do pod krov gradske viećnice uzdizahu se u raznih figurah tri ogromne cievi, iz kojih sipaše plinska svjetlost. Medju zviezdami blištahu slova J. J. S.(iz: „Razsvjeta i bakljada“, Narodne novine, 10. 11. 1884.)
Ispred nje je krenula duga povorka bakljaša predvođena glazbenicima, koju su činili: „pravi bakljonoše“ iz svih društvenih slojeva, na početku, u sredini te repu kolone, nadalje izaslanstvo gradskih zastupnika, brojna društva, vatrogasci i mladež, praćeni građanstvom. Od Markova trga kretali su se Mesničkom ulicom prema Ilici, a potom preko Jelačićeva trga i Ulice Marije Valerije do Zrinjevca. Ispred Vranyczanyjeve palače, pred biskupom i brojnim uglednicima koje je barun ugostio, zborovi pjevačkih društava otpjevali su: Ustaj rode!, Zrinjsko-Frankopanku i Živila Hrvatska!. Uslijedila su klicanja svih prisutnih, nakon čega se okupljenima kratko, zahvaljujući, obratio biskup. Poslije još jedne izvedbe potonje budnice i serije usklika, povorka se razišla.
To je bio najkosnutljiviji trenutak slave toga dana, a koji bi kist umio prenieti na platno živost toga biskupova poklika, te visoko uzdignute kape i blažen obraz uznesena prvoga govornika kršćanstva, obkoljena na balkonu barunom domaćinom, vatrenom Hrvaticom snahom barunovom Ivkom, obim grofovima Kulmerima, drom Račkim, drom Vojnovićem, drom Derenčinom, Franom Folnegovićem, drom Barčićem i Ivanom Kukuljevićem a sve to obasjano svjetlom tisuće bakalja – taj bi nam se u velike zadužio i uzveličao slavu otvoraja Strossmayerove galerije slika.(iz: „Svečanosti otvoraja galerije slika u Zagrebu na 8. i 9. studenoga 1884.“, Zvonimir, 1886.)
Poslije bakljade tek razišao se je sviet, da razgleda iluminaciju, koja je bila obćenita po svih ulicah, dapače i u najudaljenijih, gdje je koja sirota zapalila uz lonac kakovog cvieća svoju svjetiljku i svieću sa napisom „Živio Strossmayer“ premda onuda obično nitko neprolazi. Mnogi transparenti sa hrvatskim grbom, patriotičkimi stihovi, vidjeli su se po prozorih; osobito bijahu nakićene kuće prve hrvatske štedione, Budickijeva, Pristerova sa sagovi, lampioni i bengaličkom vatrom, stanovi Franje Švarca, dr. Mazzure, sve kavane na Jelačićevom trgu dugačkim nizom balona i zastava, trgovačko obrtn. Komora, akademička zgrada. Po Jelačićevom i Zrinjskom trgu pretvoreni bjehu kandelaberi u velike sjajuće zviezde i baklje i to sve zajedno bijaše čarobna slika kakove će se svatko s veseljem sjećati. […](iz: „Razsvjeta i bakljada“, Pozor, 10. 11. 1884.)
U barunovoj kući uslijedila je soareja na kojoj se okupio niz uglednih građana, saborskih zastupnika iz različitih političkih stranaka i intelektualaca, članovi slovenskog i riječkog izaslanstva i dr. Prema novinskim izvjestiteljima, trpeze su bile postavljene u tri dvorane palače, što nije nimalo narušavalo komunikaciju među uzvanicima, koji su se okupljali u glavnoj dvorani na zdravice uz prigodne govore.
[…] Da su i naši domaći govornici progovorili, nebi trebalo ni spomenuti. Barčić, Derenčin, Folnegović i Vojnović prihvatiše rieč, da nazdrave biskupu i domaćini. Vojnović nazdravi slogi hrvatske inteligencije, jer, rekao je govornik, narod je složan, ter valja da se i inteligencija ugleda u slogu naroda, riešiv jednom sićušne medjusobne priepore, koji otegoćuju postignuće narodnih ciljeva. Vojnoviću odgovori Folnegović izjaviv, da on i njegovi istomišljenici neće nikada odbiti poziv na slogu u težkoj borbi za narodna prava.(iz: „Gostbe u baruna Ljudevita Vraniczanya, Pozor, 10. 11. 1884.)
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.